2021

Powrót

Smaki Podlasia. "Lato z Radiem" w Orzeszkowie

7/19/2021, 1:00:00 PM

O poranku Małgorzatę Raduchę powitał zapach świeżych drożdżówek z jagodami. Reporterka "Lata z Radiem" w poszukiwaniu kulinarnych inspiracji dotarła na Podlasie.

Smaki Podlasia. "Lato z Radiem" w Orzeszkowie

Celem podróży Małgorzaty Raduchy była Szkoła Podstawowa w Orzeszkowie w województwie podlaskim, w powiecie hajnowski. To miejsce, które słynie nie tylko ze wspaniałej kuchni, ale również z pielęgnowania tradycji, kultury i języka. - Pokażemy Państwu absolutne cudo. Mini skansen znajdujący się w tej właśnie szkole - zapowiadała reporterka "Lata z Radiem".

Według danych z roku 2014, w gminie Hajnówka zamieszkiwało niespełna 4 tys. osób. W tak niedużej gminie działa aż dziesięć Kół Gospodyń Wiejskich: osiem z nich funkcjonuje na podstawie ustawy z roku 2018, a dwa założone zostały jeszcze na starych zasadach. - Cieszę się bardzo, wszystkie działają prężnie. Możemy coś tworzyć - mówi Lucyna Smoktunowicz, wójt gminy Hajnówka.

Zobacz też:

Pierogowa uczta

Wędrówka reporterki "Lata z Radiem" już na wstępie przybrała nieoczekiwany kierunek. - Każdy mówi, że Podlasie to babka ziemniaczana, kiszka i kartacze... Nie! Będą pierogi z nadzieniem ziemniaczanym - mówiła Małgorzata Raducha i słowa dotrzymała. Pierogi te mocno różnią się od pierogów ruskich, a receptura jest przekazywana z pokolenia na pokolenie. - Babcia je robiła, mama je robiła, ja je robię no i ten przepis przekazałam do Koła "Orzeszkowe Babeczki". To jest takie nadzienie, że niektórzy uważają je za mięsne. A tam nie ma ani deka mięsa - wyjaśnia pani Irena. Podstawą farszu są tarte ziemniaki podsmażane na oleju lub smalcu z cebulą.

- Dużo majeranku, pieprzu, czosnku, przypraw. Ziemniaki mają mieć gęstość takiego ciasta jak babka ziemniaczana. Ciasto stygnie, potem się je zagniata na pierogi - wylicza gość audycji. Odmian przepisu jest wiele, ale pani Irena zwraca uwagę, że w jej pierogach nie ma jajek. Na uwagę zasłużyły sobie także pierogi z kurkami, a przygotowała je druga pani Irena. - Grzyby zbierałam wczoraj pod wieczór. Przebrałam, umyłam i podsmażyłam. Nie gotuję ich wcześniej, same puszczają tłuszcz i wodę - mówi. Jednocześnie w rozmowie z Małgorzatą Raduchą zdradziła sposób na dokładnie oczyszczenie zebranych grzybów. - Myję kilka razy. Płuczę pod bieżącą wodą i wybieram igły.

Fb/Jedynka - Program 1 Polskiego Radia

Kulinarne zaskoczenia

Na podlaskim stole znalazły się również: suszona kiełbasa zwana palcówką, ciasto drożdżowe, smalec, domowy chleb żytni i podlaskie czebureki kojarzące się z kuchnią tatarską. - Ciasto jest półkruche, półdrożdżowe. Mięso wieprzowo-wołowe, z tym że w tym farszu dominuje szczypiorek - tłumaczy pani Regina. - To wszystko nam pokazała pani, która jest Białorusinką - dodaje. Małgorzata Raducha przeżyła również pewne kulinarne zaskoczenie.

- To są oblaty, które do tej pory kojarzyłam z Górnym Śląskiem - przyznała reporterka "Lata z Radiem". Oblaty to kruche, okrągłe wafelki wypiekane w XIX wieku - wówczas można je było dostać na odpustach i kiermaszach. - Przepis ten zabrałam ze sobą z Niemiec, będąc tam. To są malutkie, podobne do komunijnych, oblaciki. Nakłada się na nie orzechy włoskie zrobione z bitą pianą z białek - podsumowuje gość "Lata z Radiem".

Fb/Jedynka - Program 1 Polskiego Radia

Zobacz też:

***

"Lato z Radiem" na antenie Programu 1 Polskiego Radia codziennie, od poniedziałku do soboty, w godzinach 9.00 - 12.00. Słuchaj też na stronie www.latozradiem.pl oraz w aplikacji mobilnej "Lata z Radiem".

***

Tytuł audycji: Lato z Radiem

Prowadzi: Daniel Wydrych

Materiał: Małgorzata Raducha

Data emisji: 19.07.2021

Godzina emisji: 9.00 - 12.00

mg

Powrót

Piechotą, rowerem i motocyklem. "Lato z Radiem" na Podhalu

Znad morza, pod samiuśkie Tatry. Peleton "Lata z Radiem" na finiszu

Sentymentalna podróż edukacyjna. "Lato z Radiem" w Muzeum Elementarza

Partnerzy