Powrót

"Lato z Radiem" w podróży na Dolny Śląsk. Wyjątkowe Kowary

Muzeum Sentymentów, Park Miniatur i podziemna trasa turystyczna w Kopalni "Liczyrzepa" to tylko niektóre z atrakcji, które czekają na nas w Kowarach. "Lato z Radiem" wybrało się do tego miasta położonego na pograniczu Karkonoszy, Rudaw Janowickich i Kotliny Jeleniogórskiej w Sudetach Zachodnich. Dlaczego jest ono inne niż wszystkie?

"Lato z Radiem" w podróży na Dolny Śląsk. Wyjątkowe Kowary

"Lato z Radiem" z wizytą w Kowarach. Cz. 1. (Jedynka)

00:00

00:00

"Lato z Radiem" z wizytą w Kowarach. Cz. 2. (Jedynka)

00:00

00:00

"Lato z Radiem" z wizytą w Kowarach. Cz. 3. (Jedynka)

00:00

00:00

Muzeum Sentymentów w Kowarach przenosi nas kilka dekad wstecz do czasów PRL-u. - To wejście wygląda, jakbyśmy zatrzymali ten czas w latach 70., kiedy powstała Fabryka Dywanów w Kowarach. Kilka razy w roku zdarza się, że ktoś wchodzi i pyta, gdzie sprzedają dywany. Odpowiadam wtedy, że od 10 lat nie produkują tutaj dywanów - opowiada Andrzej Olszewski z Muzeum Sentymentów.

W muzeum można zobaczyć prawdziwy pokój prezesa i sekretariat, trybunę, z której przemawiał do pracowników fabryki Edward Gierek, eksponaty rodem z kultowego "Misia", pocztówki dźwiękowe i wiele, wiele innych eksponatów.

Uśmiechy od ucha do ucha, czyli Jedynka - Program 1 Polskiego Radia zawitała do Muzeum Sentymentów! Słuchajcie jutro...

Opublikowany przez Muzeum Sentymentów Piątek, 26 czerwca 2020

Dom Kata

Z kolei na obrzeżach miasta znajduje się… Dom Kata. - Kupując ten dom, a było to ponad 20 lat temu, nie wiedziałem, co kupuję. Nie zostałem uprzedzony i żadnej grozy nie poczułem (…). Po poprzednich mieszkańcach zachowało się niewiele dokumentów czy precyzyjnych danych. Niektórzy mówili, że to bardziej legenda niż jakieś fakty - mówi Janusz Wiącek, właściciel domu.

Dodaje jednak, że ostatni kat miał mieszkać w jego domu około 200 lat. W ostatnim czasie w związku z pandemią Dom Kata był nieczynny, ale prawdopodobnie w połowie lipca znowu pojawia się możliwość jego zwiedzania.

🔸 A dzisiaj Roman Czejarek - dziennikarz / prezenter / autor zaprasza Was na wirtualną wycieczkę po Kowarach, Park Miniatur Dolnego Śląska i Muzeum Sentymentów 😍 🔸 Oto pierwsza z trzech niespodzianek! :)

Opublikowany przez Jedynka - Program 1 Polskiego Radia Sobota, 27 czerwca 2020

Park Miniatur

Kowary słyną również z Parku Miniatur, w którym można obejrzeć najważniejsze i najpiękniejsze zabytki Dolnego Śląska, m.in. Zamek Czocha, Pałac Wojanów, Dworek Wdowy, Kościół Wang czy Śnieżkę. Atrakcja funkcjonuje już od prawie 20 lat.

- Jest to park pokoleń. Kiedyś ojciec przyprowadzał syna, dziś to już dziadek przychodzi z synem i wnukiem, a następnie przy tych samych budowlach robią sobie zdjęcia i porównują jak minęły te lata - twierdzi Marian Piasecki, właściciel i założyciel parku.

W parku znajdują się miniatury w skali 1:25. Przy większości z nich ustawione są także figurki przedstawiające okolicznościowe scenki.

Partnerstwo Ducha Gór

W okolicy prężnie działa Lokalna Grupa Działania Partnerstwo Ducha Gór. Jej prezes zdradza, że zgodnie z legendami duch gór karał złych, a nagradzał dobre osoby. A jak to wygląda współcześnie? Jako LGD zmierzamy w tym kierunku, żeby zasilać duchem i tradycjami. Zajmujemy się wyciąganiem na światło dzienne tradycji tego regionu - tłumaczy Dorota Goetz.

LGD stara się proponować uczestnikom projektów, aby w swoich produktach nawiązywali do okolicznych tradycji, np. poprzez dodawanie ziół do przetworów.

🔸 Po krótkiej przerwie, wracamy z transmisją z dzisiejszego Lato z Radiem z Roman Czejarek - dziennikarz / prezenter / autor! 🔸 Jak Wam się podoba tegoroczny pomysł podglądania audycji zza kulis? 🤔

Opublikowany przez Jedynka - Program 1 Polskiego Radia Sobota, 27 czerwca 2020

Kopalnia "Liczyrzepa"

Jak Kowary to również podziemna trasa turystyczna Sztolnie Kowary w Kopalni "Liczyrzepa". Lata temu do tamtejszej kopalni przyjeżdżali ludzie z całej Polski, ponieważ mogli liczyć na wysokie pensje i zakwaterowanie. Kopalnia słynie też z uranu.

- Zawsze opowiadamy anegdotę turystom, że my w Kowarach jak nalejemy z kranu wodę do szklanki i postawimy obok łóżka, to mamy lamkę nocną (…). Jak mamy światło ultrafioletowe to przykładowe szkło uranowe świeci. Jest to szkło, które zabarwiamy różnymi związkami uranu. Wiele tysięcy lat temu robiono takie rzeczy i nadal robią to np. Czesi. W rodzinnych zbiorach także czasem trafią się zielone talerzyki, ponieważ kiedyś w Polsce było takie szkło - opowiadają Kamil Gębalski i Dominik Cybulski.

Turyści, którzy wybiorą się na zwiedzanie podziemnej trasy, będą mieli do przejścia odcinek o długości 1200 metrów. Podczas spaceru można obejrzeć górnicze ekspozycje, szkło uranowe itd.

Znowu to zrobiliśmy! 🙉 Wczoraj popołudniu w składzie Jarek Czerniewski i Dominator Podróżnik zeszliśmy do najstarszych...

Opublikowany przez Sztolnie Kowary w Kopalni "Liczyrzepa" Wtorek, 23 czerwca 2020

Rower czy bieganie?

W Kowarach funkcjonuje pierwsza w Polsce wypożyczalnia rowerów retro. - Każdy rower to osobna historia. Pomysł stworzenia wypożyczalni zrodził się z pasji - przyznaje Grzegorz Pacak, entuzjasta rowerów.

Ostatnio wypożyczalni udało się pozyskać m.in. Wigry, które przez 38 lat leżały w piwnicy poprzedniego właściciela. Obecnie turyści mogą wypożyczyć około 10 rowerów, ale docelowo będzie ich jeszcze więcej. Do każdego roweru dodawana jest mapka z trasą retro tamtejszego miasteczka.

Jeżeli ktoś woli jednak inną aktywność fizyczną, może… pobiegać. W okolicy funkcjonuje grupa "Kowary biegają". Jak zapewnia Aleksandra Krzysztofiak jest to grupa zapaleńców, często też sąsiadów i przyjaciół, którzy razem spędzają czas na sportowo.

🔸 I przed nami ostatnie wejście z dzisiejszego Lato z Radiem. Czego ciekawego dowiemy się tym razem od Roman Czejarek -...

Opublikowany przez Jedynka - Program 1 Polskiego Radia Sobota, 27 czerwca 2020

***

Tytuł audycji: "Lato z Radiem"

Prowadził: Roman Czejarek

Goście: Andrzej Olszewski (inicjator Muzeum Sentymentów), Marian Piasecki (właściciel Parku Miniatur), Janusz Wiącek (właściciel Domu Kata), Dorota Goetz (LGD Partnerstwo Ducha Gór), Kamil Gębalski i Dominik Cybulski (Sztolnia Kowary w Kopalni "Liczyrzepa"), Grzegorz Pacak (inicjator wypożyczalni rowerów), Aleksandra Krzysztofiak ("Kowary biegają"), Roman Ciemiega (mieszkaniec)

Data emisji: 27.06.2020 

Godzina emisji: 9.00-12.00 

DS

. .

Powrót

organizator

partnerzy

patron medialny