Powrót

Hodowla niezwykłych psów i wyścigi psich zaprzęgów..."Lato z Radiem" we Władzinie

Reporterka radiowej Jedynki Małgorzata Głogowska odwiedziła trzypokoleniową rodzinę, która prowadzi hodowlę niezwykłych psów. Z miłości do malamutów wyprowadzili się z Warszawy i zamieszkali w małej mazowieckiej wsi Władzin. 

Hodowla niezwykłych psów i wyścigi psich zaprzęgów..."Lato z Radiem" we Władzinie

"Lato z Radiem we Władzinie cz. 1 (Jedynka)

00:00

00:00

"Lato z Radiem" we Władzinie cz. 2 (Jedynka)

00:00

00:00

"Lato z Radiem" we Władzinie cz. 3 (Jedynka)

00:00

00:00

Alaskan malamute 

Nazwa alaskan malamute jest znana z zapisków pierwszych północnoamerykańskich osadników. Pochodzi od plemienia Malemutów, żyjącego na wyżynach zachodniej Alaski. Pierwotnie były hodowane jako psy pociągowe. Aby je powiększyć, rodzime psy prawdopodobnie były krzyżowane z większymi psami osadników przybyłych w czasie gorączki złota, dzięki czemu można było pozyskać psy do uciągu dużych ładunków. Pierwotne malamuty prawie wyginęły. W 1926 roku w Stanach Zjednoczonych podjęto działania zmierzające do zachowania czystości krwi tej rasy. Badania DNA potwierdzają, iż jest to jedna z najstarszych ras. Malamuty prawie nie zmieniły swojego wyglądu i charakteru.

Malamuty to jednak nie jest jedyna rasa psów zaprzęgowych, która występuje we Władzinie. - Oprócz malamutów mamy jeszcze husky syberian i łajki jakuckie, jeżeli chodzi o psy zaprzęgowe - mówi hodowca Grzegorz Wydra.Wyścigi psich zaprzęgów 

W "Lecie z Radiem" opowiedzieliśmy o startach w wyścigach psich zaprzęgów. W Polsce organizowane są mistrzostwa kraju w różnych kategoriach wiekowych, Puchar Polski, Liga Zaprzęgowa. Jak się okazuje Polacy w tej dyscyplinie sportowej osiągają wielkie sukcesy. - Mamy wielokrotnych mistrzów świata i Europy, jeżeli chodzi o sporty zimowe. Co roku polscy zawodnicy zdobywają tytuły - dodaje Grzegorz Wydra. 

Jak zaznacza gość audycji przewodnik psiego zaprzęgu - Maszer - musi być osobą wysportowaną, dbającą o swoją kondycję fizyczną. - To nie jest nic prostego, tylko tak się wydaje, że wsiądziemy na sanki czy wózek i ruszy się w trasę. Psom trzeba pomóc, podbiec na wózku, trzeba się odepchnąć, do tego potrzeba siły - wyjaśnia hodowca. - Alaskan malamuty biegają trochę wolniej natomiast husky syberyjskie potrafią rozwijać duże prędkości i osoba ścigająca się tym zaprzęgiem musi być w dobrej formie - dodaje. Jak dobrze wychować psa? 

Malamuty to wspaniałe, przyjazne psy, jednak nie tak łatwo je wychować, o czym mówi Elżbieta Wydra. - to niezależne psy, często bardzo uparte, ale wbrew pozorom bardzo inteligentne. (...) Jeżeli się z psem zawiąże taką więź i on wie, że jest zależny od człowieka i go szanuje, jest mu oddany to jest szczególna więź - zauważa. 

Jak wyjaśnia gość audycji najważniejsze są pierwsze tygodnie życia w hodowli - to jak psy są socjalizowane i co jest im pokazywane na samym początku ich drogi. Następnie cała odpowiedzialność za czworonoga spoczywa na właścicielu. - My jako hodowcy służymy radą, podpowiemy, można przyjechać, pokazać i korygować zachowania u psa. Generalnie tych problemów jest bardzo mało, ponieważ psy mają świetne charaktery. Człowiek musi być stabilny, spokojny, a pies absolutnie się dostosuje - słyszymy. 

Podczas audycji zajrzeliśmy do wyjątkowej Chaty Maszera, w której można poczuć się jak na Alasce. 


Lato z Radiem 2020

Dziennikarze radiowej Jedynki, jak co roku, wyruszają w Polskę, by od poniedziałku do soboty, do końca sierpnia, odwiedzać najciekawsze turystycznie, historycznie i kulturowo miejsca w całym kraju.

To, które miejsca znajdą się na mapie reporterskich wyjazdów, zależeć będzie od… Słuchaczy, biorących udział w plebiscycie Turystyczna Lista Przebojów PL! TLP powstaje dzięki Państwu. Czekamy na zgłoszenia interesujących miejsc w Państwa regionach i pomysłów na spędzanie czasu wolnego dla całych rodzin! Zdjęcia i filmiki pięknych, nieodkrytych dotąd miejsc można przesyłać za pośrednictwem internetowego formularza na stronie turystycznego plebiscytu.

Relacje reporterskie z wyjazdów w wybrane regiony Polski będzie można śledzić na antenie radiowej Jedynki, pod adresem latozradiem.pl oraz w mediach społecznościowych Polskiego Radia.


. .

***

Tytuł audycji: Lato z Radiem

Prowadzą: Roman CzejarekMałgorzata Głogowska 

Goście: Grzegorz Wydra i Elżbieta Wydra (hodowcy)

Data emisji: 30.06.2020 r.

Godzina emisji: 9.00-12.00

ans 

Powrót

organizator

partnerzy

patron medialny