Audycja Lata z Radiem 9:00-12:00

Powrót

Miejsce z Turystycznej Listy Przebojów: "Lato z Radiem" w Muzeum Wsi Lubelskiej

Tym razem "Lato z Radiem" wybrało się do Muzeum Wsi Lubelskiej, które jako pierwsza atrakcja w kategorii Rodzina znalazło się w "Jedynkach" Turystycznej Listy Przebojów PL. Malowniczo położony w dolinie rzeki Czechówki i podzielony na strefy: wiejską, dworską i miasteczkową skansen jest jednym z największych w Polsce.

"Lato z Radiem" w Muzeum Wsi Lubelskiej. Część 1 (Lato z Radiem 2020/Jedynka)

00:00

00:00

"Lato z Radiem" w Muzeum Wsi Lubelskiej. Część 2 (Lato z Radiem 2020/Jedynka)

00:00

00:00

"Lato z Radiem" w Muzeum Wsi Lubelskiej. Część 3 (Lato z Radiem 2020/Jedynka)

00:00

00:00

czytaj więcej
LZR 2020 plansza.jpg
"Turystyczna Lista Przebojów PL" - stwórzmy razem listę 100 najlepszych atrakcji turystycznych!

Muzeum Wsi Lubelskiej prezentuje kulturową różnorodność województwa, dzięki połączeniu bogatej kolekcji architektury i eksponatów z troską o niematerialne dziedzictwo regionu. W sposób kompleksowy gromadzi przedmioty związane z dawnym życiem wsi, dworów oraz miasteczek, ale też utrwala wiedzę na temat zwyczajów, obrzędów, tradycji i codziennej pracy ludzi minionej epoki.

Muzeum powstawało w latach 70., tak że mamy 50 lat, ale ze względu na koronawirusa przenosimy nasz jubileusz - zdradza w Programie 1 Polskiego Radia dyrektor Muzeum Wsi Lubelskiej Bogna Bender-Motyka.

Na miejscu sprawdzaliśmy m.in., jak 100 lat temu wyglądał zakład fryzjerski, poczta i dom burmistrza oraz warsztat kołodzieja i cholewkarza. 

🔸 A dzisiaj Sława Bieńczycka zabiera nas na wycieczkę po Muzeum Wsi Lubelskiej! 🔸 Byliście tam kiedyś? 🤔

Opublikowany przez Lato z Radiem Poniedziałek, 29 czerwca 2020

W "Lecie z Radiem" zajrzeliśmy także do XVIII-wiecznego ziemiańskiego dworu z Żyrzyna, a w starej wiejskiej chałupie przy ludowych przyśpiewkach kosztowaliśmy prawdziwego lubelskiego cebularza.

- Żyrzyn to miejscowość, która znajduje się w województwie lubelskim, znana z bitwy powstańczej pod Żyrzynem. Właśnie w tym dworze znajdował się szpital powstańczy - zdradza Bogna Bender-Motyka. 

Podróż w czasie

Odwiedzając Muzeum Wsi Lubelskiej, można odnieść wrażenie, że czas stanął w miejscu, dając nam niepowtarzalną okazję do spotkania z przeszłością. 

- Można pospacerować i popodziwiać budynek, ale też poznać głębiej historię znaczeń, które kryją się za każdym drobiazgiem. Jest tutaj wiele pięknych, drobnych wydaje się, elementów, ale za nimi stoi bogata karta muzealna z dokumentacją, opowieścią. Tak się wydaje, że to jest tylko przedmiot, ale tak naprawdę jest to nośnik pamięci - mówi w "Lecie z Radiem" prof. Katarzyna Smyk z Rady Muzeum Wsi Lubelskiej. 

🔸 Sława Bieńczycka wraca do Was z relacją z Muzeum Wsi Lubelskiej! Szykuje się muzyczna niespodzianka... :)

Opublikowany przez Lato z Radiem Poniedziałek, 29 czerwca 2020

Zapraszamy do wysłuchania dołączonych nagrań, a także na profile radiowej Jedynki "Lata z Radiem" na Facebooku, gdzie zobaczyć można więcej materiałów wideo.

Lato z Radiem 2020

Dziennikarze radiowej Jedynki, jak co roku, wyruszają w Polskę, by od poniedziałku do soboty, do końca sierpnia, odwiedzać najciekawsze turystycznie, historycznie i kulturowo miejsca w całym kraju.

To, które miejsca znajdą się na mapie reporterskich wyjazdów, zależeć będzie od… Słuchaczy, biorących udział w plebiscycie Turystyczna Lista Przebojów PL! TLP powstaje dzięki Państwu. Czekamy na zgłoszenia interesujących miejsc w Państwa regionach i pomysłów na spędzanie czasu wolnego dla całych rodzin! Zdjęcia i filmiki pięknych, nieodkrytych dotąd miejsc można przesyłać za pośrednictwem internetowego formularza na stronie turystycznego plebiscytu.

Relacje reporterskie z wyjazdów w wybrane regiony Polski będzie można śledzić na antenie radiowej Jedynki, pod adresem latozradiem.pl oraz w mediach społecznościowych Polskiego Radia.

***

Tytuł audycji: Lato z Radiem 

Prowadzą: Agnieszka Kunikowska i Sława Bieńczycka

Goście: Bogna Bender-Motyka (dyrektor Muzeum Wsi Lubelskiej), prof. Katarzyna Smyk (Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej, Instytut Nauk o Kulturze, członek Rady Muzeum Wsi Lubelskiej), Anna Fajge-Samoń (kierownik Działu Edukacji Muzeum Wsi Lubelskiej), Marzena Bury (Dział Edukacji Muzeum Wsi Lubelskiej), Bogna Grochowska (Dział Edukacji Muzeum Wsi Lubelskiej)

Data emisji: 29.06.2020 

Godzina emisji: 9.00 -12.00

kh

. .

Powrót

organizator

partnerzy

patron medialny