Powrót

"Lato z Radiem" kończy 49 lat

1 lipca mija 49 lat, odkąd na antenie Polskiego Radia pojawiła się nowa, wakacyjna audycja "Lato z Radiem". Początkowo był to magazyn turystyczny, trwający tylko kilkanaście minut. Nowością na owe czasy był fakt, że audycja była nadawana "na żywo".

"Lato z Radiem" kończy 49 lat

Felieton Małgorzaty Raduchy o historii "Lata z Radiem" złożony z dźwięków archiwalnych (Lato z Radiem/Jedynka)

00:00

00:00

Jerzy Skrzypczyk i występach Czerwonych gitar w koncertach "Lata z Radiem" i Joanna Piekaruś, najbardziej piegowata Polka (Lato z Radiem/Jedynka)

00:00

00:00

Edward Hulewicz wspomina, jak powstała piosenka o Paskudzie (Lato z Radiem/Jedynka)

00:00

00:00

Pomysłodawcą i pierwszym szefem "Lata z Radiem" był Aleksander Tarnawski. Od 1971 sygnałem "Lata z Radiem" jest utwór "Polka Dziadek". Sygnał został tam wprowadzony ze względu na potrzebę opublikowania rozrywkowego utworu, który mógłby kojarzyć się z latem. W sygnale początkowym audycji zamieszczono zapowiedzi w 6 różnych językach.

W pamięci słuchaczy zapadło wiele stałych pozycji: Latoteka - kilkunastominutowe bloki przebojów, Lato-retro-teka, czyli nadawane kilka minut po 10 rano przeboje sprzed lat, Dziadek Włodek, powieść "Lata z Radiem" (w 1977 roku były to codzienne półgodzinne słuchowiska na podstawie Trylogii Sienkiewicza), Kukułka - liryczny kącik początkującej dziennikarki Krystyny Czubówny, Koncert spełnionych marzeń, Strofy dla ciebie – chwila poezji w interpretacji Krzysztofa Kolberger.

W swej historii "Lato z Radiem" jeździło po Polsce z wielkim garnkiem, w którym gotowano potrawy dla słuchaczy, a także z seriami koncertów "Lata z Radiem". Jerzy Skrzypczyk z zespołu Czerwone gitary, jedyny, który gra w nim od początku, wspomina, że zespół pierwszy raz zagrał na trasie "Lata z Radiem" w roku 1999. Od tego czasu miał grubo ponad setkę występów. - Robiliśmy wtedy za tak zwaną gwiazdę i rok później znów byliśmy gwiazdą, i daliśmy 64 koncerty - mówi muzyk. Podkreśla, że to był rok 2000, ważny dla zespołu, bo jubileuszowy.

Jerzy Skrzypczyk zwraca uwagę, że siłą, która przez tyle lat łączy różne pokolenia i pozwala nie zapomnieć o zespole, jest repertuar. - Przecież to już trzecie pokolenie słucha tej muzyki i nasze sztandarowe piosenki są śpiewane przez wszystkich - mówi.

"Lat z Radiem" inicjowało wiele konkursów, np. szukało osoby w Polsce na końcu alfabetu (Żelisław Żyżyński) oraz najbardziej piegowatej Polki (Joanna Piekaruś). Inicjowało też takie akcje, jak poszukiwanie w latach 80. ubiegłego wieku Paskudy w Zalewie Zegrzyńskim koło Warszawy. Piosenkę o szukaniu Paskudy śpiewał Edward Hulewicz, ówczesna gwiazda polskiej piosenki.

- Wielokrotnie miałem okazję gościć w audycji i prezentować moje piosenki - wspomina muzyk w jubileuszowej audycji. Piosenkę o Paskudzie skomponował do słów Zbigniewa Staweckiego i zaniósł do redakcji "Lata z Radiem". Spodobała się na tyle, że zorganizowano studio nagraniowe i zarejestrowano utwór. - Byłem najszczęśliwszym człowiekiem na świecie - mówi piosenkarz.

Posłuchaj nagrań.

. .

***

Tytuł audycji: Lato z Radiem

Prowadzą: Roman Czejarek

Goście: Edward Hulewicz (piosenkarz, kompozytor), Jerzv Skrzypczyk (członek zespołu Czerwone gitary), Joanna Piekaruś (zwyciężczyni konkursu na najbardziej piegowatą Polkę)

Data emisji: 30.06.2020 r.

Godzina emisji: 9.00-12.00


Powrót

organizator

partnerzy

patron medialny