Powrót

Szlakiem Turystycznej Listy Przebojów. - "Lato z Radiem" w Pałacu Herbsta w Łodzi

W "Lecie z Radiem" odwiedzamy m.in. miejsca zgłoszone przez naszych słuchaczy do Turystycznej Listy Przebojów PL. Wraz z Grzegorzem Frątczakiem wybraliśmy się do neorenesansowej willi w Łodzi - Muzeum Pałacu Herbsta, który stanowi jeden z najpiękniejszych zabytkowych obiektów w mieście. 

Szlakiem Turystycznej Listy Przebojów. - "Lato z Radiem" w Pałacu Herbsta w Łodzi

"Lato z Radiem" w Pałacu Herbsta w Łodzi cz. 1 (Jedynka)

00:00

00:00

"Lato z Radiem" w Pałacu Herbsta w Łodzi cz. 2 (Jedynka)

00:00

00:00

"Lato z Radiem" w Pałacu Herbsta w Łodzi cz. 3 (Jedynka)

00:00

00:00

Historia Pałacu 

Posiadłość została wybudowana prawdopodobnie według projektu Hilarego Majewskiego w latach 1875–1877, w której zamieszkała Matylda najstarsza córka jednego z łódzkich przedsiębiorców - Karola Scheiblera. Matylda wyszła za mąż za przemysłowca Edwarda Herbsta. 

-  Ten dom należał do Edwarda i Matyldy Herbstów, przy czym słowo należał jest nieco na wyrost - podkreśla kustosz Dorota Berbelska. - Dom został zbudowany przez Karola Wilhelma Scheiblera dla Matyldy i Edwarda. Z przykrością muszę stwierdzić, że opowieść, która wiąże się z tym, że był to prezent ślubny dla małżonków jest nieprawdziwa - opowiada. 

Sopot jako miejsce do życia 

Willę wzniesiono u zbiegu obecnych ulic bp. W. Tymienieckiego i Przędzalnianej, w bezpośredniej bliskości fabryki scheiblerowskiej oraz przyfabrycznego osiedla dla jej robotników – Księży Młyn. Willa pozostawała w rękach rodziny do końca 1941. Po pierwszych mieszkańcach wilii, którzy w 1919 przeprowadzili się do Sopotu, zamieszkał tu ich syn – Leon wraz z żoną Aleksandrą, którzy opuścili ją pod koniec 1941 r. wyjeżdżając do Wiednia. - W 1942 roku we Wiedniu umiera Leon, tam zostaje skremowany i jego prochy żona przywodzi do Sopotu. Herbstowie mieli tutaj prywatną willę i te miejsce wybrali sobie jako miejsce do życia - mówi gość audycji. - Tam też wybrali miejsce ostatecznego spoczynku na Cmentarzu Komunalnym w Sopocie - dodaje. 

Zwiedzamy Księży Młyn 

 Monika Gajek, przewodnik po Łodzi zabiera słuchaczy Programu 1 Polskiego Radia na spacer po niezwykłym miejscu - kompleksie fabrycznym "Księży Młyn". - Wszystko jest stare, zabytkowe, osiedle przechodzi proces rewitalizacji. (...) Osiedle wygląda tak jak sprzed 100 lat, kiedy wybudował je Scheibler dla robotników i to jest cały kompleks, domy robotnicze z zapleczem socjalnym, szkoła, sklepy, straż pożarna - wylicza przewodnik. 

Jak dodaje Monika Gajek miejsce niewiele się zmieniło odkąd tymi ulicami spacerował Władysław Reymont szukając inspiracji do pisania "Ziemi Obiecanej" czy Andrzej Wajda szukając plenerów do swojego filmu fabularnego. 

- Łódź nie była zniszczona w czasie II Wojny Światowej, ona jest autentyczna. Łódź, którą zachwycił się Reymont to ta sama Łódź, którą możemy się zachwycić w chwili obecnej spacerując po kompleksie "Księży Młyn" - wyjaśnia Monika Gajek. 

 

Budynek przędzalni na Księżnym Młynie
Budynek przędzalni na Księżnym Młynie

Anna Nowalińska - Ambroziak, przewodnik zdradza słuchaczom skąd wzięła się nazwa "Księży Młyn". - Od XV wieku tu stał młyn, który należał do łódzkiego plebana, księdza i stąd nazwa "Księży Młyn" - tłumaczy. 


Odkrywanie sekretów Łodzi 

Tak jak w każdym mieście - Łódź również skrywa swoje sekrety, które sprawdza Anna Kulik, współautorka książki "Sekrety Łodzi". - Bardzo przyjemne i najciekawsze było to, że odkrywanie jednego sekretu powodowało, że były kolejne. (...) Te sekrety nie były gotowe, mieliśmy ślady, sygnały, które odrywaliśmy wraz z współautorem Jackiem Perzyńskim - mówi autorka. - To było dzieło wspólne, oboje z Jackiem fascynujemy się historią Łodzi i regionu - dodaje. W audycji była mowa także o bieżącej działalności Muzeum Sztuki oraz działaniach na wakacje, zarówno tych on-line i on-site i systemie "Podszepty" skierowanym do osób niepełnosprawnych.


Baner--TLP_PL-JEDYNKA-26-11-2019.jpg


***

Lato z Radiem 2020

Dziennikarze radiowej Jedynki, jak co roku, wyruszają w Polskę, by od poniedziałku do soboty, do końca sierpnia, odwiedzać najciekawsze turystycznie, historycznie i kulturowo miejsca w całym kraju.

To, które miejsca znajdą się na mapie reporterskich wyjazdów, zależy będzie od… Słuchaczy, biorących udział w plebiscycie Turystyczna Lista Przebojów PL! TLP powstaje dzięki Państwu. Czekamy na zgłoszenia interesujących miejsc w Państwa regionach i pomysłów na spędzanie czasu wolnego dla całych rodzin! Zdjęcia i filmiki pięknych, nieodkrytych dotąd miejsc można przesyłać za pośrednictwem internetowego formularza na stronie turystycznego plebiscytu.

Relacje reporterskie z wyjazdów w wybrane regiony Polski będzie można śledzić na antenie radiowej Jedynki, pod adresem latozradiem.pl oraz w mediach społecznościowych Polskiego Radia.

***

Tytuł audycji: Lato z Radiem 

Prowadzą: Grzegorz Frątczak 

Goście: Dorota Berbelska (Muzeum Pałac Herbsta), Monika Gajek (przewodnik), Anna Nowalińska - Ambroziak (przewodnik), Krzysztof Ambroziak (przewodnik), Anna Kulik (współautorka książki "Sekrety Łodzi"), Michał Koliński (wydawnictwo "Księży Młyn), Maria Milanowska (Muzeum Pałac Herbsta) 

Data emisji: 4.07.2020 r. 

Godzina emisji: 9.00 -12.00

ans 

.

Powrót

organizator

partnerzy

patron medialny