Powrót

"Lato z Radiem" podgląda foki na Helu

"Lato z Radiem" odwiedziło helskie Fokarium Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego. Podglądaliśmy foki, a przy okazji zwiedziliśmy miasto i jego atrakcje.

"Lato z Radiem" podgląda foki na Helu

"Lato z Radiem na Helu cz. 1 (Jedynka)

00:00

00:00

"Lato z Radiem na Helu cz. 2 (Jedynka)

00:00

00:00

"Lato z Radiem na Helu cz. 3 (Jedynka)

00:00

00:00

Dr Iwona Pawliczka, kierownik Stacji, podkreśl, że jest to placówka naukowo-edukacyjna, a nie turystyczna. - Prowadzimy też czynną ochronę gatunków i siedlisk i właśnie fokarium jest takim miejscem, które zostało stworzone w celu ochrony foki szarej - wyjaśnia. A przy okazji stało się atrakcją Helu. Powstało jeszcze w 1977 roku. Najpierw zajmowało się rybami, a ssaki morskie doszły później.

Martyna Lenarczyk, opiekunka fok, przedstawia zwierzęta, Są trzy samice: Ewa, Ania i Undermarina oraz dwa samce Bubas i Fok. Okazuje się, że foka potrafi jeść do 10 kg ryb. - Codziennie kontrolujemy ich stan zdrowia i jesteśmy w stanie zareagować - mówi. Na razie foki są zdrowe.

Po Helu oprowadza nas Bożena Albecka. Wyjaśnia dlaczego kiedyś był Stary Hel i Nowy Hel. Poleca wycieczkę do kościoła, najstarszego na Pomorzu z wieża widokową.

Dr Iwona Pawliczka wspomina, że był czas, że foki niemal wyginęły w południowym Bałtyku. Zabijano je dla futra, tłuszczu i mięsa. - Winą tego, że foki niemal wyginęły, były tylko polowania - mówi kierownik Stacji.

Kiedy ktoś jest w Helu (mieście) powinien odwiedzić tamtejszy Helski Kompleks Muzealny. Wojciech Waśkowski, dyrektor, wspomina, że wszystko zaczęło się 1 maja 2006 roku, kiedy na poniemieckich stanowiskach baterii Schleswig-Holstein utworzone zostało Muzeum Obrony Wybrzeża. W skład kompleksu wchodzą jeszcze Muzeum Helu i Muzeum Kolei Helskiej. – Najcenniejsze eksponaty są związane z patronem muzeum, komandorem Zbigniewem Przybyszewskim – mówi dyrektor. Dużo eksponatów przekazują rodziny obrońców Helu.

Mikołaj Koss, ornitolog, radzi, jak zachowywać się na plaży. Przede wszystkim pamiętać, że człowiek na plaży jest gościem. Więc przede wszystkim nie straszyć i nie dokarmiać ptaków. – Chleb nie jest najlepszym pokarmem dla ptaków - ostrzega. Zauważa, że w lecie ptaki raczej nie są głodne. Uprzedza też, że na plaży można spotkać fokę. Również nie należy jej płoszyć. A przede wszystkim nie śmiecić, szczególnie opakowaniami plastikowymi.

Polskie Radio/Youtube

***

Lato z Radiem 2020

Dziennikarze Jedynki wyruszają w Polskę, by od poniedziałku do soboty, do końca sierpnia, odwiedzać najciekawsze turystycznie, historycznie i kulturowo miejsca w kraju. To, które miejsca znajdą się na mapie reporterskich wyjazdów, zależy od Słuchaczy biorących udział w plebiscycie Turystyczna Lista Przebojów PL!

TLP powstaje dzięki Państwu. Czekamy na zgłoszenia interesujących miejsc w Państwa regionach i pomysłów na spędzanie czasu wolnego dla całych rodzin! Zdjęcia i filmiki pięknych, nieodkrytych dotąd miejsc można przesyłać za pośrednictwem internetowego formularza na stronie turystycznego plebiscytu.

Relacje reporterskie z wyjazdów w wybrane regiony Polski można śledzić na antenie radiowej Jedynki, pod adresem latozradiem.pl oraz w mediach społecznościowych Polskiego Radia.

. 

***

Tytuł audycji: Lato z Radiem 

Prowadzi: Grzegorz Frątczak

Data emisji: 11.07.2020 r.

Godzina emisji: 9.00 -12.00

ag

Powrót

organizator

partnerzy

patron medialny