Powrót

"Lato z Radiem" na spotkaniu ze swobodnie żyjącymi żubrami

Reporter Roman Czejarek wyprawił się do słynnej Dzikiej Zagrody w Jabłonowie koło Mirosławca. To właśnie tam można podglądać dziko żyjące stado żubrów, do których można swobodnie podejść i nakarmić je na przykład marchewką lub jabłkami. Obok żubrów są też rysie oraz… fantastyczni ludzie zakochani w przyrodzie, robiący wszystko, by ją ocalić.

"Lato z Radiem" na spotkaniu ze swobodnie żyjącymi żubrami

W czasie pandemii goscie nie mogą karmić zwierząt. Stoją w pewnej odległości, a marchewki i jabłka podaje żubrom obsługa. Żubry słabo widzą, więc często kiedy ruszają w kierunku człowieka nie oznacza to, ze chcę mu zrobić krzywdę. - Chcą się lepiej przyjrzeć - wyjaśnia Marcin Grzegorek z Dzikiej Zagrody.

W 1919 roku na wolności nie było ani jednego żubra. Z danych za 2018 roku wynika, że obecnie wolno żyje 1613 tych zwierząt, a w sumie jest ich w Polsce 1820. Obecnie jest czas, że żubrzyce rodzą młode. Samice są jeszcze ważne z innego powodu, bo to one, a nie samce rządzą stadem. Prowadzi je zazwyczaj najstarsza i najbardziej doświadczona. - W naturze jest bardzo ważne gdzie te żubry chodzą, one mają zostać zaprowadzone w miejsce bezpieczne i ona prowadzi, dba o to, żeby było co jeść, i żeby było bezpiecznie - wyjaśnia Magdalena Tracz. Samiec jest tylko do prokreacji. Jest prowadzona rodowodowa księga żubrów i wszystkie wpisane do niej zwierzęta mają imiona zaczynające się na litery Po.

 Tomasz Onikijuk/Youtube

W Dzikiej Zagrodzie oprócz żubrów mieszkają również rysie. Jest realizowany obecnie projekt reintrodukcji rysi na Pomorzu Zachodnim i do wypuszczenia na wolność jest przygotowywanych 40 kotów. - To są rysie, które pochodzą z prywatnych hodowli w Niemczech, Austrii, Estonii, Czechach, na Litwie, Łotwie - wyjaśnia Maciej Tracz.


. .

***

Tytuł audycji: Lato z Radiem 

Prowadziła: Sława Bieńczycka

Reporter: Roman Czejarek

Goście: Marcin Grzegorek, Magdalena Tracz, Maciej Tracz (Dzika Zagroda, Zachodniopomorskie Towarzystwo Przyrody)

Data emisji: 30.07.2020 r.

Godzina emisji: 9.00 -12.00

ag


Powrót

organizator

partnerzy

patron medialny