Powrót

"Lato z Radiem" z wizytą w Lubachowie i Zagórzu Śląskim

Roman Czejarek odwiedził Zamek Grodno, podziwiał potężną zaporę wodną chroniącą przed powodzią miasta i wsie, przez które przepływa rzeka Bystrzyca, a nawet zajrzał do jednej z najstarszych elektrowni wodnych.

"Lato z Radiem" z wizytą w Lubachowie i Zagórzu Śląskim

"Lato z Radiem" w Lubachowie i w Zagórzu Śląskim - cz. 1 (Lato z Radiem/Jedynka)

00:00

00:00

"Lato z Radiem" w Lubachowie i w Zagórzu Śląskim - cz. 2 (Lato z Radiem/Jedynka)

00:00

00:00

"Lato z Radiem" w Lubachowie i w Zagórzu Śląskim - cz. 3 (Lato z Radiem/Jedynka)

00:00

00:00

Zapora wodna w Zagórzu Śląskim została zbudowana w roku 1917. To zapora kamienna, której długość w koronie wynosi 230 m, szerokość u podstawy 29 m, a wysokość 44 m.

Jeden z najbardziej malowniczo położonych zamków na Śląsku

Zamek Grodno został wybudowany na szczycie góry Choina (ok. 450 m n.p.m.) na styku Gór Wałbrzyskich i Sowich. Warownia wznosi się nad doliną rzeki Bystrzycy Świdnickiej.

Według legend, w 800 roku angielski rycerz miał tu założyć czworoboczną drewnianą strażnicę, którą następnie miał rozbudować Bolesław Wysoki, syn Władysława Wygnańca. Dowodów na to nie ma. Pierwszy zachowany dokument świadczący o istnieniu zamku pochodzi z 1315 roku, wymieniony jest w nim zamek o nazwie Kinsberg. Budowę murowanego zamku przypisuje się Piastowi Śląskiemu księciu Bolkowi I Surowemu. Jako główną przyczynę budowy warowni podaje się zabezpieczenie szlaku handlowego, który biegł poniżej zamku, w dolinie rzeki Bystrzycy.

W 1392 roku Zamek Grodno, wraz z całym księstwem świdnicko-jaworskim, został wchłonięty do Korony Czeskiej. Stał się własnością dworu królewskiego i mógł być przekazywany na różnorodnych prawach. Zanim w 1545 roku trafił do Macieja von Lagau, który przebudował go w nowym renesansowym stylu, był m.in. siedzibą rycerzy-rozbójników. Rodzina Lagau opuściła to miejsce, gdyż wdowa po synu Macieja nie była go w stanie utrzymać.

W późniejszych latach zamek m.in. został zdobyty przez Szwedów, był w centrum krwawo stłumionego buntu chłopów, częściowo spłonął w wyniku uderzenia pioruna, przestał być rezydencją magnacką i zamieszkała w nim służba. W efekcie tych wszystkich wydarzeń budowla popadła w ruinę. W 1823 roku okoliczni chłopi nabyli zamek na licytacji, by go rozebrać. Ich planom zapobiegł prof. Johann Gustav Büsching z Wrocławia, któremu sąd przyznał Zamek Grodno w dożywotnie użytkowanie.

Następcy profesora, hrabia Fryderyk von Burghaus w latach 1840–1855 oraz baron Maksymilian von Zedlitz w latach 1860–1907, przeprowadzili wiele prac adaptacyjnych, zmieniając oblicze zamku i przystosowując go do celów turystycznych.

Po zamku oprowadził nas Miłosz Lasota. Zapytaliśmy go m.in. o szkielet, który znajduje się w zamkowych podziemiach. - Według legendy zamkowej, jednej z wielu, to szkielet - przez nas nazwany "Małgorzata" - 14-latki, która została wydana za mąż za 70-letniego barona z Kłodzka. Na tyle jej się to nie podobało, że zaaranżowała "romantyczny" spacer, na którym doszło do "wypadku". Na nieszczęście dziewczyny, wszystko z wieży zamku widział jej ojciec, a wówczas ojcowie byli okrutni - wyjaśnił nasz przewodnik i opowiedział o Annie Świdnickiej, o prawdziwym średniowiecznym małżeństwie z tego księstwa.

Jedna z najstarszych elektrowni wodnych 

W audycji "Lato z Radiem" odwiedziliśmy także ponad stuletnią, należącą do Tauron Ekoenergia, elektrownię wodną Lubachów. 

Poza tym w audycji:

- omówiliśmy najnowsze notowanie "Turystycznej Listy Przebojów",
- zaprezentowaliśmy kolejną odsłonę akcji "Moje Archiwum",
- przeprowadziliśmy konkursy: "Karuzela z nagrodami" i "Skojarzenia Lata z Radiem",
- zaprosiliśmy na następny odcinek sensacyjnej powieści Harlana Cobena "W głębi lasu" w interpretacji Krzysztofa Globisza.

***

Lato z Radiem 2020

Dziennikarze radiowej Jedynki, jak co roku, wyruszają w Polskę, by od poniedziałku do soboty, do końca sierpnia, odwiedzać najciekawsze turystycznie, historycznie i kulturowo miejsca w całym kraju. To, które miejsca znajdą się na mapie reporterskich wyjazdów, zależeć będzie od… Słuchaczy, biorących udział w plebiscycie Turystyczna Lista Przebojów PL!

Turystyczna Lista Przebojów powstaje dzięki Państwu. Czekamy na zgłoszenia interesujących miejsc w Państwa regionach i pomysłów na spędzanie czasu wolnego dla całych rodzin! Zdjęcia i filmiki pięknych, nieodkrytych dotąd miejsc można przesyłać za pośrednictwem internetowego formularza na stronie turystycznego plebiscytu.

Relacje reporterskie z wyjazdów w wybrane regiony Polski można śledzić na antenie radiowej Jedynki, pod adresem latozradiem.pl oraz w mediach społecznościowych Polskiego Radia.

. 

***

Tytuł audycji: Lato z Radiem 

Prowadzi: Sława Bieńczycka

Reporter: Roman Czejarek

Data emisji: 7.08.2020 r.

Godzina emisji: 9.00-12.00

kk

Powrót

organizator

partnerzy

patron medialny